Pôžičky vo futbale môžu byť podobne lukratívne ako prestupy

Fanúšikovia reagovali pomerne zúrivo na správy o tom, že Aaron Mooy by sa mohol pripojiť k Brightonu skôr na pôžičku ako permanentne. Reakcie väčšinou vykazovali neporozumenie zo strany fanúšikov. Prečo by sa klub vyhýbal potenciálne veľkému prestupu Mooya z Huddersfield Town do Brighton & Hove Albion a volil by len pôžičku, keď sú v hre peniaze?

Poplatok za vypožičanie hráča nie je ničím netradičným

Podľa vysvetlení odborníkov sa mnohé názory fanúšikov a verejnosti prekrývajú s mylnými alebo neúplnými predstavami o prestupovej politike. V skutočnosti je bežné, že dohody a zmluvy o pôžičkách zahŕňajú počiatočný poplatok. Okrem toho musí klub, ktorý si hráča požičia, uhrádzať aspoň nejaké – potenciálne a ideálne všetky – výplaty a mzdy požičaného hráča. Poplatky viažuce sa k pôžičke však nemusia byť len nominálne. Zoberme si napríklad nedávne správy o tom, že Arsenal sa chystá vypožičať si bývalého hráča Liverpoolu, Philippeho Countinho. Požičať by si ho mali od španielskej Barcelony, ktorá za jeho odchod na jediný rok žiada poplatok v hodnote 27 miliónov libier, čo je necelých 29 miliónov eur. Ako Countinhov možný krátkodobý prestup ovplyvní zápasy a športové tipy na výsledky ďalšej sezóny budeme pozorne sledovať na https://extra.bet365.com/news/sk/Futbal

Rovná sa pôžička trvalému transferu?

Platnosť Mooyovej aktuálnej zmluvy vyprší budúce leto a podľa najnovších informácií nie sú správy o klauzule zabezpečujúcej hráčovi ešte ročné predĺženie kontraktu, ktorú by jeho aktuálna zmluva mala obsahovať, príliš presné. To znamená, že dohoda o jeho vypožičaní na dobu jedného roka by sa nakoniec skončila permanentným transferom. Preto sa zdá nepravdepodobné, že by k pôžičke nakoniec došlo, pokiaľ by sa k nej neviazala aj zmluva o budúcom trvalom prestupe; samozrejme s ekvivalentnou sumou za transfer. Je tiež možné, že kluby sa dohodnú na spôsobe “možnosť kúpiť”, čo je v praxi prakticky pravidlo “povinnosť kúpiť”. Prečo kluby postupujú týmto spôsobom mnohým nie je jasné. Na internete, najmä na sociálnych sieťach, sa vo veľkom vyskytujú i sarkastické komentáre o tom, že tím by skutočne mal nahradiť svojho najlepšieho hráča, Mooya, za nič. Aspoň klub stratí svojho najšikovnejšieho člena a nebude mať žiadne peniaze na utrácanie. Na druhej strane sú aj takí, čo tejto zmene rozumejú a vyslovujú svoju otvorenú podporu.

Leave a Reply